Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Dom, Budownictwo

W jakich przypadkach jest wymagane posiadanie energetycznego świadectwa

W jakich przypadkach jest wymagane posiadanie energetycznego świadectwa

Jednym z większych energetycznych problemów, które są do rozwiązania u nas, jest ograniczenie zużycia potrzebnej do ogrzewania energii. Nadal jest przecież duża ilość obiektów, jakie wymagają pod tym kątem mocnej poprawy. Nieszczelne, stare okna czy też kiepska izolacja ścian i stropów powodują, że do odpowiedniego ogrzania może być potrzebne parę razy więcej energii, niż w przypadku budynków mających określony standard. W całościowe skali przekłada się to na setki czy nawet miliony ton spalonego węgla, na czym ogromnie cierpi nasza przyroda.

Dlatego też jedną z metod na to, aby poradzić sobie jakoś z tym problemem, stało się wdrożenie certyfikatów energetycznych. Takie Świadectwa energetyczne to nic innego jak dokumenty które określają ogólne zapotrzebowanie na energię dla danego budynku w kilku obszarach. Przede wszystkim będzie to dotyczyło ogrzewania i ewentualnego chłodzenia w lecie.

Ale też i oświetlenia, wentylacji czy podgrzewania cieplej wody. To wszystko jest sprawdzane, a następnie opisywane w dokumencie, i stanowi dobry punkt wyjścia do ewentualnych przeróbek i modyfikacji. Podczas robienia obliczeń bierze się między innymi pod uwagę takie rzeczy jak rodzaj materiałów z których wykonano stropy i ściany czy też parametry techniczne okien. Dzięki temu dany budynek jest dokładnie scharakteryzowany, przez co po pierwsze wiadomo ile będzie kosztowała jego eksploatacja, a po drugie jakie modyfikacje mogą się przydać.

Wersja pierwsza przepisów wprowadziła ten obowiązek dla wszystkich budynków, jakie zostały postawione po 2009 roku, oraz oczywiście obecnie stawianych. Zmiany z kwietnia 2023 roku zmieniły to, że Certyfikat energetyczny są też wymagane dla starszych budynków, lecz jedynie w sytuacji gdy ktoś je zamierza je wynająć albo sprzedać. Niedopilnowanie tego obowiązku okazać się może kosztowne, z tego też powodu raczej nie warto o tym zapominać. Za niewyrobienie świadectwa właściciel naraża się bowiem na karę finansową, która w skrajnym przypadku wynieść może nawet 5 tysięcy złotych.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
O autorze

Dodaj komentarz