Wielu ludzi uważa nurkowanie za ekstremalny sport, twierdząc że stwarza ono ogromne ryzyko. Faktycznie człowiek stworzony nie jest do przebywania pod wodą, i chcąc zejść pod jej powierzchnię na dłużej musi zastosować specjalistyczny sprzęt. Lecz przy zachowaniu odpowiednich reguł szanse na wypadek są naprawdę nieduże, a nieszczęśliwe zdarzenia zdarzają się przeważnie z powodu błędów ludzkich. W pierwszej kolejności zacząć trzeba od tego, że typowe nurkowanie odbywać się nie może samodzielnie. Federacje nurkowe wymagają, aby każde zanurzenie było w parze, a dodatkowo, aby nurkowie obserwowali się wzajemnie.
Jeśli zacznie się coś dziać, to rola partnera jest taka, aby mógł służyć pomocą. Jeśli jednak będzie on pływał w odległości kilku metrów obserwując pływające ryby, to rzeczywiście w przypadku zagrożenia niewiele zrobi. Następną istotną kwestią jest dysponowanie odpowiednimi szkoleniami. Żeby scuba mógł legalnie cieszyć się ze swojego hobby, to najpierw musi odbyć odpowiednie szkolenie, w czasie którego zaznajomi się z podstawami teoretycznymi, a także nauczy przebywania pod wodą. Obowiązkowe będzie opanowanie w odpowiedni sposób kwestii technicznych, bo wtedy umożliwi to prawidłowe zachowanie podczas zanurzenia.
Uprawnienia nurkowe są podzielone na stopnie, a każdy stopień rozszerza możliwości i umiejętności, ale też i wymaga przejścia niejednokrotnie wymagającego kursu. Każde bez wyjątku scubowanie powinno być zaplanowane w odpowiedni sposób i dopasowane do możliwości osób biorących w nim udział. Jeżeli ktoś nie czuje się dobrze lub warunki są niesprzyjające, to nie wolno na siłę próbować nurkować, a jednak odłożyć do czasu jak nie będzie przeciwwskazań.
Warto również wspomnieć o sprzęcie nurkowym. Elementy takie jak automaty, butle czy jackety są niezawodne, ale należy je regularnie serwisować. Awarie sprzętu pod powierzchnią zdarzają się bardzo rzadko, i z reguły spowodowane są one tym, że ktoś nie przypilnował jego prawidłowego serwisu.