Strona/Blog w całości ma charakter reklamowy, a zamieszczone na niej artykuły mają na celu pozycjonowanie stron www. Żaden z wpisów nie pochodzi od użytkowników, a wszystkie zostały opłacone.
Inne

Metoda lutowania twardego – na czym polega

Metoda lutowania twardego – na czym polega

Lutowanie to jedna z najpopularniejszych technik łączenia metali. W przeciwieństwie do spawania, które dość inwazyjnie traktuje elementy do łączenia, lutowanie opiera się na wypełnianiu przestrzeni między nimi specjalnym rodzajem lutu. Dlatego też ten proces jest dużo bardziej bezpieczny, również jeśli chodzi o wykonywanie prac. Nie wymaga też stosowania tak dużych temperatur oraz specjalnych środków zabezpieczających. Samo lutowanie powszechnie się wykorzystuje chociażby przy produkcji elektronicznego sprzętu, gdzie wszystkie elementy na płytkach montowane są właśnie takim sposobem. Robione to jest przy pomocy tak zwanego lutowania miękkiego, przy jakim stosuje się luty wykonane z cyny i dodatku ołowiu albo miedzi.

Takie spoiwa bardzo dobrze przewodzą prąd elektryczny, i stąd wynika ich główne przeznaczenie. Metoda ta stosowana też być może do łączenia rur w grzewczych i wodnych instalacjach, ale pod warunkiem że ich temperatura pracy nie będzie przekraczać stu dziesięciu stopni. Jeżeli ta wartość będzie większa, to zastosować należy lutowanie twarde, jakie jest kolejną popularną metodą. W przypadku tego lutowania temperatura pracy będzie wynosić więcej niż 450 stopni, dlatego też potrzeby będzie odpowiedni sprzęt. Często stosowane są palniki na propan-butan albo acetylenowo-tlenowe, lecz też można używać lutownic indukcyjnych i lamp lutowniczych.

Lutowanie twarde stosowane jest z powodzeniem do łączenia elementów ze stali, miedzi, mosiądzu, brązu oraz różnego rodzaju metali szlachetnych. Z tego też powodu często jest używane przy różnego rodzaju instalacjach, gwarantując wysoką odporność lutów na rozciąganie i mechaniczne uszkodzenia. W formie spoiwa przeważnie są wykorzystywane luty miedziane, srebrne i fosforowe. Dodatkowo bardzo ważną rzeczą jest używanie specjalnych topników, które mają na celu poprawić jakość połączenia i jego szczelność. W związku z tym że lutowanie jest znacznie łatwiejsze niż spawanie, to bez żadnego problemu dadzą sobie z nim nawet radę osoby nie dysponujące dużym doświadczeniem w tego typu pracach.

+Tekst Sponsorowany+

ℹ️ ARTYKUŁ SPONSOROWANY
O autorze

Dodaj komentarz